Co musisz wiedzieć o marihuanie i śnie

Co musisz wiedzieć o marihuanie i śnie

Nie jest tajemnicą, że marihuana jest skuteczną pomocą w zasypianiu dla wielu osób. W miarę jak kontynuujemy badania nad korzyściami płynącymi z marihuany i jej potencjalnym ryzykiem, a także nad nowymi sposobami jej stosowania, wciąż dowiadujemy się nowych rzeczy o tym, jak wpływa ona na nasz sen. Obecnie powszechnie wiadomo, że marihuana może pomóc ci zasnąć szybciej i pozostać w stanie snu na dłużej. Jednak to, co może nie być tak oczywiste, to dlaczego tak się dzieje. Innymi słowy, jaka nauka stoi za marihuaną i snem? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Jak marihuana pomaga ci spać?

Marihuana ma wiele różnych efektów, a większość z nich jest zapośredniczona przez ten sam system biologiczny w organizmie. Najważniejszymi efektami związanymi ze snem jest wzrost relaksacji i zwiększenie uwalniania pewnych neuroprzekaźników. Relaks jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zasypianie i utrzymywanie się w stanie snu. Bez relaksu, większość czasu spędzisz w łóżku z otwartymi oczami, mózgiem w pełni zaangażowanym! Marihuana jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi relaksacyjnych. Może pomóc ci pozbyć się niepokoju i stresu, który może nie pozwalać ci zasnąć lub powodować negatywne myśli.

Jak marihuana sprawia, że czujesz się senny?

Marihuana może sprawić, że poczujesz się senny z powodu dwóch głównych czynników – składu chemicznego marihuany oraz sposobu, w jaki działa ludzki mózg. Zanurzmy się nieco głębiej w oba te czynniki. Skład chemiczny marihuany: Aktywne składniki marihuany, zwane kannabinoidami, podróżują przez krwiobieg i tworzą zmiany w mózgu, w tym zmniejszenie aktywności w układzie limbicznym. Ten system jest czasami nazywany „mózgiem emocjonalnym”, ponieważ odgrywa kluczową rolę w uczuciach strachu, niepokoju i stresu. Kiedy aktywność w tym regionie jest mniejsza, łatwiej jest się zrelaksować, zasnąć i utrzymać sen. Sposób działania ludzkiego mózgu: Kiedy jesteś w śnie REM, aktywność Twojego mózgu jest zmniejszona. Dzieje się tak również wtedy, gdy jesteś obudzony, ale jesteś głęboko zrelaksowany, a Twoje mięśnie są bardzo nieruchome. Dlatego można zasnąć czytając książkę, oglądając telewizję lub siedząc na plaży.

Korzyści z zasypiania z marihuaną

– Spanie z marihuaną może pomóc ci zasnąć. Jest to najważniejszy czynnik – jeśli nie możesz zasnąć, jaki jest tego sens? Spędzanie w łóżku więcej czasu niż potrzebujesz to strata czasu, zarówno dla ciebie, jak i dla osób wokół ciebie.

– Spanie z marihuaną może pomóc Ci w utrzymaniu snu. Jeśli masz stan lub zaburzenia snu, które sprawiają, że często się budzisz, ważne jest, aby zasnąć z powrotem tak szybko, jak to możliwe.

– Spanie z marihuaną może zmniejszyć zaburzenia snu. Jeśli doświadczasz objawów choroby lub dyskomfortu, takich jak ból, nudności lub bóle głowy, marihuana może pomóc również w tych przypadkach.

– Spanie z marihuaną może poprawić jakość Twojego snu. Oznacza to, że kiedy jesteś w łóżku, jesteś w stanie spędzić większość czasu w głębokim śnie, który jest wtedy, gdy twoje ciało naprawia i odzyskuje siły.

– Spanie z marihuaną może poprawić twój nastrój i poziom energii następnego dnia. – Spanie z marihuaną może zmniejszyć niepokój i poprawić nastrój w ogóle.

Ryzyko związane z zasypianiem z marihuaną

Każda osoba reaguje na marihuanę inaczej, ale istnieje kilka zagrożeń z nią związanych. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że marihuana może mieć znacznie silniejsze działanie, kiedy śpisz. Nawet jeśli używałeś jej wcześniej i nic nie czułeś, następnym razem możesz poczuć znacznie więcej.

– Spanie z marihuaną może powodować odwodnienie. Dzieje się tak dlatego, że marihuana często powoduje zmniejszenie produkcji śliny, przez co trudniej jest przełknąć i połknąć wystarczającą ilość wody.

– Spanie z marihuaną może powodować zgagę i niestrawność. Dzieje się tak, ponieważ marihuana jest środkiem pobudzającym układ pokarmowy i może podrażniać wyściółkę żołądka.

– Spanie z marihuaną może prowadzić do bólów głowy. Dzieje się tak dlatego, że marihuana może zwiększyć przepływ krwi do mózgu, co może spowodować wzrost ciśnienia w mózgu.

– Spanie z marihuaną może zwiększyć potliwość. Może to wystąpić, ponieważ marihuana może sprawić, że poczujesz się cieplej, więc prawdopodobnie wyłączysz koc lub użyjesz mniej okryć.

– Spanie z marihuaną może utrudniać regulację temperatury ciała. Oznacza to, że powinieneś być ostrożny, jeśli doświadczasz objawów podczas spania z marihuaną, ponieważ możesz być mniej świadomy sygnałów swojego ciała.

– Spanie z marihuaną może zwiększyć ryzyko urazu. Marihuana może spowodować, że użytkownicy będą niezgrabni i mniej świadomi otoczenia.

– Spanie z marihuaną może powodować zakłócenia w cyklu snu REM. Oznacza to, że faza REM jest krótsza i występuje częściej.